Forum jÄ™zyka niemieckiego • Zobacz temat - Kilka pytaÅ„ o etap okrÄ™gowy 34 OOJN
Obecny czas: 20 Kwi 2024, 13:49

Kilka pytań o etap okręgowy 34 OOJN

Inne

Post » 10 Gru 2010, 20:50


Witam serdecznie!

Niedawno dostałem wspaniałą wiadomość, że zostałem zakwalifikowany do okręgowego etapu olimpiady. Początkowo się cieszyłem i ochoczo zabrałem się do pracy, ale wczoraj zobaczyłem pełną listę zagadnień i... no właśnie. Załamałem się.

http://wsjo.poznan.pl/ojn/?id=6

Mój nauczyciel niemieckiego nie jest w stanie mi dokładnie powiedzieć, CO KONKRETNIE mam umieć na drugi etap z zakresu literatury, historii, kultury i społeczeństwa. Jestem zdany niemal sam na siebie i na grube tomiska, którymi ów pan mnie obładowuje bez żadnych dalszych instrukcji. Szukałem informacji samodzielnie, ale jedyne czego się dowiedziałem, to że mam przygotować 2 tematy nt. literatury sprzed 1945 i 3 tematy po 1945r. To zbyt mgliste. Mam kilka pytań do Was, pomożecie mi?

1. Czy te tematy muszę opracować ustnie i na pamięć, czy mogę mieć notatki?
2. Domyślam się, że zasady komponowania prezentacji na tematy literackie są takie same, jak na maturze ustnej z polskiego, tylko że po niemiecku i bez tej całej bibliografii- dobrze myślę? ;)
3. Czy na ustnym zapytaliby mnie o wszystkie opracowane przeze mnie tematy literackie, czy też o niektóre z nich?
4. A jak jest z historią, geografią,kulturą i "praktyczną znajomością"?
a) Co do znajomości praktycznej, to zdaję sobię sprawę, że temat będzie raczej wyrywkowy.
b) A pozostałe 3 dziedziny? Czy muszę wkuwać całą historię Niemiec, Austrii i Szwajcarii? Czy powinienem znać wszystkich niemieckich aktorów, autorów, noblistów, muzyków, dizajnerów, naukowców, ... ? Czy koniecznie muszę wkuwać sytuację gospodarczą Niemiec? Nie trawię wosu, a zwłaszcza gospodarki i polityki. Czy wystarczy, że opracuję wybrane przeze mnie tematy? Ile ma ich być? Nie znalazłem nigdzie informacji na ten temat, a nie wierzę, żeby kazali nam olimpijczykom wiedzieć WSZYSTKO. Mamy tylko 2 miesiące...
5. Literatura. Lepiej czytać opracowywany tekst lub książki popularnonaukowe po polsku czy po niemiecku? Myślę, że i jedno i drugie, gdyż po polsku tekst zyskuje na zrozumieniu, a po niemiecku utrwala nam się słownictwo.

Teraz cytat:
"W eliminacjach okręgowych obowiązują:
-wypowiedź na zadany temat (CO to jest ten "zadany temat"- z jakiej dziedziny???)
-2 tematy z zakresu lit. do 1945r.
-3 tematy z zakresu literatury po 1945r.
[i uwaga:] - podstawowe wiadomości z nowszej historii (po 1871r), geografii, polityki i ze zjawisk kulturowych, wiadomości z bieżących zjawisk życia społecznego niemieckiego obszaru językowego". (<- czyli TO znaczy, że mam wiedzieć WSZYSTKO - i o kulturze, i o geografii, i o znienawidzonej polityce czy gospodarce? Mogą mnie wyrywkowo spytać ze wszystkiego, czy mam tematy przygotować?) :o

Oczywiście rozumiem, że do owego ustnego etapu przejdę dopiero po rewelacyjnym napisaniu testu.

Bardzo proszę Was, Germanomaniacy, o pomoc. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto mi pomoże. Z góry dziękuję! Mogę się odwdzięczyć- mam na komputerze sporo fajnych materiałów do nauki :) M.E.
Pozdrawiam - Michel
Awatar użytkownika

  • Posty:2
  • Rejestracja: 10 Gru 2010, 20:16
  • Miejscowość: kleine Stadt.

  • Post » 13 Gru 2010, 15:06


    Michel Efodix, wyjÄ…Å‚eÅ› mi to z ust.

    Dołączam się w 100% do prośby kolegi. Jestem w bardzo podobnej, jeżeli nie identycznej sytuacji. Dzięki ;)
    Maturzystka, nie germanistka ;-)
    Awatar użytkownika

  • Posty:58
  • Rejestracja: 09 Paź 2010, 19:57
  • Miejscowość: SuwaÅ‚ki

  • Post » 13 Gru 2010, 18:59


    Hallo!
    co prawda nie mam zbyt dużego doświadczenia tzn. byłam tylko w tamtym roku na etapie okręgowym ale nie dostałam się do częsci ustnej ;d moze to i lepiej( gdyż nie mam wygórowanych celów i chciałam sie własciwie tylko sprawdzić :D, nie wiąze przyszłości z neimeickim itp. ;))
    jednak sporo sie dowiadywalam o tej czesci ustnej, faktycznie trudno jest znalezc jakie kolwiek informacje wiec postaram sie odpoweidziec na te pytania na tyle ile jestem w stanie :D
    Michel Efodix napisał(a):
    1. Czy te tematy muszę opracować ustnie i na pamięć, czy mogę mieć notatki?
    z tego co wiem to nie opracowujesz jako tako tematow, tylko musisz znać treść ksiązki i wyciągać wnioski moga cię zapytać o wszytsko np. jaka ksiażka leżała na biurku Werthera gdy popelnial samoobójstwo, notatek na pewno nie mozesz mieć ;)
    2. Domyślam się, że zasady komponowania prezentacji na tematy literackie są takie same, jak na maturze ustnej z polskiego, tylko że po niemiecku i bez tej całej bibliografii- dobrze myślę? ;)
    raczej nie przypomina to matury, nie masz prezentacji jednynie częsc w ktorej zadaja ci pytania wyglada podobnie ;)
    3. Czy na ustnym zapytaliby mnie o wszystkie opracowane przeze mnie tematy literackie, czy też o niektóre z nich? o niektore
    4. A jak jest z historią, geografią,kulturą i "praktyczną znajomością"?
    a) Co do znajomości praktycznej, to zdaję sobię sprawę, że temat będzie raczej wyrywkowy.
    b) A pozostałe 3 dziedziny? Czy muszę wkuwać całą historię Niemiec, Austrii i Szwajcarii? Czy powinienem znać wszystkich niemieckich aktorów, autorów, noblistów, muzyków, dizajnerów, naukowców, ... ? Czy koniecznie muszę wkuwać sytuację gospodarczą Niemiec?
    dokładnie tak! :D
    5. Literatura. Lepiej czytać opracowywany tekst lub książki popularnonaukowe po polsku czy po niemiecku? Myślę, że i jedno i drugie, gdyż po polsku tekst zyskuje na zrozumieniu, a po niemiecku utrwala nam się słownictwo.
    według mnie lepiej jest czyatc od razu po niemiecku bo ciezko sie opowiada o ksiazce po niemiecku czytajac ja po polsku ;p ale to zalezy od ciebie

    ( czyli TO znaczy, że mam wiedzieć WSZYSTKO - i o kulturze, i o geografii, i o znienawidzonej polityce czy gospodarce? Mogą mnie wyrywkowo spytać ze wszystkiego, czy mam tematy przygotować?) :o
    masz wiedizec wszytsko.

    Oczywiście rozumiem, że do owego ustnego etapu przejdę dopiero po rewelacyjnym napisaniu testu.
    tak 85% chyba ze 3 osoby nie beda mialy 85% to 80% czy jakos tak ;D

    odobiście jeżeli chodzi o Landeskunde polecam "Eine kleine Landeskunde deutschsprachiger Laender" Stanisław Bęza , cąłkeim fajny skro.t wszystkiego po trochu ;-), chociaz mysle ze jak ktos chce dobry wynik to troche za mało ;-)
    co do ksiazek po neimeicku to polecam stronÄ™: http://gutenberg.spiegel.de/

    powodzenia! ;-)
  • Posty:5
  • Rejestracja: 07 Lis 2010, 18:09

  • Post » 13 Gru 2010, 20:34


    Masz wiedzieć wszystko


    LOL :shock:

    A tak z mojej strony spytam: jeżeli chodzi o literaturę, to pytają o treści książek, z których się przygotowywałam? czy jakoś wyrywkowo?

    PS Gdyby tak spytali mnie o kompozytorów... Skakałabym z radości :lol: ale raczej nie miałabym takiego szczęścia, bo przede wszystkim najpierw trzeba się do tej ustnej części DOSTAĆ :mrgreen:
    Maturzystka, nie germanistka ;-)
    Awatar użytkownika

  • Posty:58
  • Rejestracja: 09 Paź 2010, 19:57
  • Miejscowość: SuwaÅ‚ki

  • peter5 ...

    Post » 16 Gru 2010, 00:32


    Witajcie!
    Również dostałem się do okręgowego, podobnie jak w zeszłym roku. Myślę, że powinniśmy pracować ściśle wg. wytycznych tj. tych Stichpunkte - w końcu mają one nam ułatwić przygotowania :) A jak przygotowujecie się, drodzy Współolimpijczycy do części pisemnej - nie zapominajmy, że zanim najpierw przed nami test, w którym musimy zdobyć przynajmniej 85% punktów?
    Pozdrawiam,
    Peter5
    Pozdrawiam,
    Peter5
  • Posty:10
  • Rejestracja: 22 Paź 2010, 16:32

  • Post » 16 Gru 2010, 07:36


    Część pisemna... hmm... W sumie nie wiem, jak się do niej dobrze przygotować.

    Nauczycielka dała mi mnóstwo książek z testami (z których dam radę przerobić co najwyżej jedną). Moim zdaniem nie powinny być to testy, które mają na celu SPRAWDZENIE wiedzy (bo skąd mam ją wziąć), lecz książki,z których mogę CZERPAĆ wiedzę. Ściągnęłam sobie gramatykę "Germanistik coś tam..." w jęz. niemieckim i próbuję czytać. Aha, właśnie. Czytać, czytać, czytać. Codziennie jeden artykulik na spiegelku czy też innym dzienniku (na którym raczej nie piszą językowe matoły), z tłumaczeniem słówek i zwróceniem uwagi na konstrukcje. Dzięki temu wiele rzeczy się utrwala. Słyszałam, że aby zapamiętać "na fest" 1 słowo, trzeba ujrzeć je 10 razy w różnych kontekstach. Dlatego czytam. Oprócz tego nieodzowne jest powtarzanie wszystkich rekcyjek, zdanek, wyjąteczków...
    Maturzystka, nie germanistka ;-)
    Awatar użytkownika

  • Posty:58
  • Rejestracja: 09 Paź 2010, 19:57
  • Miejscowość: SuwaÅ‚ki

  • Post » 16 Gru 2010, 11:55


    Stichpunkte? Jakie "Stichpunkte"? Czy to chodzi o wytyczne podane na stronie OOJN? :)

    Ja na razie również skupiam się na gramatyce. Chciałem przestudiować tak, dla siebie, historię Niemiec (taka gruba księga "Deutsche Geschichte in Schlaglichtern" czy jakoś tak), ale gdy tylko dowiedziałem się, że muszęj ą UMIEĆ obowiązkowo, od razu mi się odechciało :mrgreen:

    A tak w ogóle, dziękuję za odpowiedź :)
    Pozdrawiam - Michel
    Awatar użytkownika

  • Posty:2
  • Rejestracja: 10 Gru 2010, 20:16
  • Miejscowość: kleine Stadt.

  • peter5 ...

    Post » 16 Gru 2010, 17:00


    No tak, myślę,że w pierwszej kolejności warto wziąć się ściśle za wytyczne OJN. No i gramatyka, leksyka jak najbardziej też, u mnie to samo ;) A tak z innej beczki czy Wasze szkoły otrzymały już informacje odn. zakwalifikowania się uczniów do II etapu 35. OJA?
    Pozdrawiam,
    Peter5
  • Posty:10
  • Rejestracja: 22 Paź 2010, 16:32

  • Post » 17 Gru 2010, 07:22


    peter5 napisał(a): A tak z innej beczki czy Wasze szkoły otrzymały już informacje odn. zakwalifikowania się uczniów do II etapu 35. OJA?

    Moja otrzymała.
    Maturzystka, nie germanistka ;-)
    Awatar użytkownika

  • Posty:58
  • Rejestracja: 09 Paź 2010, 19:57
  • Miejscowość: SuwaÅ‚ki

  • Post » 01 Sty 2011, 20:09


    hej,

    tak sobie przeglądałem wasze forum, bo chciałem znaleźć test jaki był w tym roku na olimpiadzie. Może wiecie gdzie go znaleźć? Tak dla siebie chciałem zobaczyć z ciekawości.

    W zasadzie to ja byłem na tej olimpiadzie 4 lata temu, ale jak patrze na wytyczne tematy z literatury, to się nic nie zmieniło. Więc u mnie w Krakowie wyglądało to tak. Rano był ten test, taki nawet spoko, trzeba było go napisać na 85%, żeby przejść dalej. Wiadomo, przede wszystkim było dużo wyjątków, i takich Zweifelsfälle, kiedy czasownik jest rodzielnie złożony, kiedy z sein/haben, tak nie pamietam już dokładnie ;p A po południu to były 3 komisje, jedna od historii, druga od literatury, trzecie od praktycznej znajomości.
    Z historii wiem, że dostałem pytanie o bitwy jednoczące niemcy. Gościu miał żywcem wydrukowane te tematy, które macie podane w zakresie tematycznym i się losowało jeden i opowiadało. Z literatury to mówiłem kobiecie jakie sobie przygotowałem tematy i ona wybrała sobie 2 i opowiadałem o tych dwóch, ona mi tam zadawała pytania. Z notatek nie mogłem korzystać. W zasadzie to chodzi chyba przede wszystkim o znajomość lektur, które sobie wybraliście. A z pzjn wylosowałem jeden temat i opowiadałem. Takie ogólne, jak są na maturze ustnej, Ja miałem akurat, co pokazałbym obcokrajowcowi w Polsce.

    Pozdrawiam
    Konrad
  • Posty:1
  • Rejestracja: 01 Sty 2011, 19:56

  • NastÄ™pna

    Wróć do Inne

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

    cron
     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja