Forum jÄ™zyka niemieckiego • Zobacz temat - Ein deutsches Buch ins Polnische übersetzt oder umgekehrt
Obecny czas: 29 Mar 2024, 17:56

Ein deutsches Buch ins Polnische übersetzt oder umgekehrt

Inne

Post » 19 Paź 2015, 07:54


Hi,

Kennt jemand von Euch ein gutes Buch, das in den beiden Sprachen vorhanden wäre?

Ich suche ein Buch für meine Masterarbeit. Es handelt sich um eine kontrastive Analyse bestimmter grammatischen Regeln. Ich dachte an solche Positionen:

Günter Grass Die Blechtromel - Blaszany bębenek
Hans Fallada Jeder stirbt für sich allein - Każdy umiera w samotności
Max Frisch Stiller - Stiller
Michael Ende Momo - Momo - czyli osobliwa historia o złodziejach czasu
Friedrich Dürrenmatt Das Versprechen - Obietnica

Ich kenne mich aber in der Literatur nicht so gut aus. Vielleicht hätte mir jemand noch ein interessanters Buch empfehlen können ;)

Ich wäre dankbar :D
Awatar użytkownika

  • Posty:389
  • Rejestracja: 10 Lis 2013, 23:38

  • Post » 19 Paź 2015, 14:21


    Cześć!

    W zależności od tego, co Cię interesuję, podaję kilka tytułów:

    → Tankred Dorst, König Sofus und das Wunderhuhn. Świetne tłumaczenie sztuki przez Jacka Burasa, gdzie widać wiele problemów językowych. Sam tłumacz wykazał się ogromnym talentem, tworząc wiele nowych słów na potrzeby tej sztuki. Polskie tłumaczenie nosi tytuł Król Zofius i cudowna kura.

    → Wolfgang Büscher, Berlin — Moskau, eine Reise zu Fuß. Tutaj z kolei ciekawe zabiegi Renaty Makarskiej. Bardzo wiele konstrukcji gramatycznych przełożonych na polski oraz fragmenty, które odbiegają od oryginału. Polskie tłumaczenie to Berlin-Moskwa. Podróż na piechotę.

    → Jeśli chodzi o teksty humorystyczne, to ciekawą może okazać się twórczość Friedricha Dürrenmatta. I tu warto się zastanowić. Dlaczego?

    Dlatego, że ja nie widzę żadnego powiązania pomiędzy tekstami. Czy nie byłoby sensowniej zająć się twórczością jednego autora i napisać pracę na temat przetłumaczalności jego tekstów?
    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Post » 19 Paź 2015, 17:18


    Ależ ja będę zajmować się jednym autorem, baaaa nawet jedną książką. Z tego co mniej więcej określił mi już mój promotor będę zajmowała się czasownikiem sein z czasownikami prze- i nieprzechodnimi. Coś w stylu Zustandspassiv vs. Perfekt z sein w analizie porównawczej na przykładzie jakiejś książki.

    Zwróciłam się o pomoc, ponieważ wstyd się przyznać, ale nie przeczytałam w życiu za wiele książek po niemiecku. Początkowo myślałam o Stiegu Larssonie i jego Millenium, ale to ponad 600 str. po niemiecku i ponad 500 po polsku.

    Kompletnie nie interesuję się literaturą i nie za bardzo wiem jaką książkę wybrać, żeby to nie był jakiś "kicz". Zależy mi na jakiejś książce, której nie będzie wstyd badać :) Z zajęć z literatury podobały mi się teksty, które przerabialiśmy z okresu po 1945, jednak to jest specyficzna literatura. Właściwie mnie i tak nie chodzi o jej treść, a o to w jaki sposób została ona przedstawiona.

    Bardzo dziękuję za propozycje - na pewno przeczytam, bo ostatnio staram się nadrobić zaległości - z Twoich propozycji najbardziej zainteresowała mnie Wolfgang Büscher, Berlin — Moskau, eine Reise zu Fuß mój promotor urodził się w Moskwie, a studiował w Berlinie :)
    Awatar użytkownika

  • Posty:389
  • Rejestracja: 10 Lis 2013, 23:38

  • Post » 19 Paź 2015, 17:54


    Niestety wersja po polsku niedostępna :( nie znalazłam w żadnej księgarni :(
    Awatar użytkownika

  • Posty:389
  • Rejestracja: 10 Lis 2013, 23:38

  • Post » 20 Paź 2015, 07:48


    Znalazłam w bibliotece i to u siebie na uniwesytecie, ale przeczytałam Leseprobe po niemiecku i niestety obawiam się, że nie nada się, ponieważ króluje Präteritum i Plusquamperfekt, ale na pewno przeczytam, bo mi się bardzo spodobała :) a tymczasem poszukiwań ciąg dalszy...
    Awatar użytkownika

  • Posty:389
  • Rejestracja: 10 Lis 2013, 23:38


  • Wróć do Inne

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

    cron
     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja