Forum jÄ™zyka niemieckiego • Zobacz temat - Wollen i Mögen w Konjunktivie II - nietypowe użycie
Obecny czas: 29 Mar 2024, 08:33

Wollen i Mögen w Konjunktivie II - nietypowe użycie

Tu rozwiążesz swoje problemy związane z językiem niemieckim.

Till ...

Post » 11 Sty 2021, 19:24


Witam Was serdecznie,

od kilku dni borykam siÄ™ z bardzo ciekawym zagadnieniem dotyczÄ…cym Konjunktivu II.
Do tej pory nie udało mi się znaleźć żadnej przekonującej odpowiedzi w gramatykach, więc zdecydowałem się zasięgnąć pomocy w tym szanownym Gronie.

Moje wątpliwości dotyczą dwóch czasowników modalnych: mögen i wollen używanych w formie Konjunktivu II Präteritum.

• Mögen – lubić
Forma Konjunktivu II to möchte, czyli lubiłbym.

Przykład:
Lubiłbym pizzę.
a) Ich möchte Pizza. (zdanie niejednoznaczne: chciałbym vs lubiłbym)
b) Ich würde Pizza mögen.(zdanie jednoznaczne)

Problem: Czy wszystkie te formy są równoważne? Jeśli nie, to jakie są reguły użycia każdej z tych form? Szczególnie interesuje mnie forma „würde mögen“.
To, co dla mnie jest jasne, to fakt, że forma a) jest niejednoznaczna, a forma b) jednoznaczna.

• Wollen – chcieć
Forma Konjunktivu II to wollte, czyli chciałbym.

Przykład:
Chciałbym polecieć na księżyc.
a) Ich wollte zum Mond fliegen. (zdanie niejednoznaczne: Chciałem vs Chciałbym)
b) Ich möchte zum Mond fliegen. (zdanie jednoznaczne)
c) Ich würde zum Mond fliegen wollen. (zdanie jednoznaczne)

Problem: Czy wszystkie te formy są równoważne? Jeśli nie, to jakie są reguły użycia każdej z tych form? Szczególnie interesuje mnie forma „würde wollen“, ponieważ kiedyś przeczytałem, że użycie jej jest podobno dość specyficzne.

Z góry bardzo dziękuję Wam za pomoc!

Pozdrawiam
Marcin
  • Posty:1
  • Rejestracja: 11 Sty 2021, 18:58

  • Wróć do Pomoc jÄ™zykowa

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

    cron
     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja