Forum jÄ™zyka niemieckiego • Zobacz temat - Pilne proszÄ™ o pomoc
Obecny czas: 28 Mar 2024, 10:25

Pilne proszÄ™ o pomoc

Tu rozwiążesz swoje problemy związane z językiem niemieckim.

mniebo ...

Post » 31 Paź 2010, 18:57


tWitam moja praca składa się z takich częsci
jak: Geschichte der Textlinguistik,
Text, Kriterien des Textes (czyli kohezja,
koherencja itd.), Textsorten, Textfunktion, Die
Gebrauchstexte, Was ist das Zeichen,
Referenzbedeutung und Ãœbersetzungsprozess,
Äquivalenz, Die Definition der Textsorte
Kochrezept.napisała ze wszystko jest ok tylko
że muszę zrobić część rozbudowaną analityczną.
Np taką czescia może byc wykazanie że wybrane
teksty majÄ… funkcjÄ™ apelatynÄ… albÄ…o
informcyjną. Z tym że ja już nie wiem o co
chodzi do tej p[ory mialam zająć sie badaniem
niby przepisów kulinarnych w ksiązce
kucharskiej tłumaczonej z nimieckiegiego na
polski(chociaż nie wiem jak to miało wyglądać
bo do tej pory nie otrzymałam zadnej
informacji)Może komuś sie wydawać ze to glupie
ze czlowiek nie wie co i jak ma zbadać ale tak
jest jak ma sie 3 promotorow. Z ostatnmiego
maila wynika ze powinnam niby zrobic analize
tekstu jesli chodzi o funkcje. Ale teraz
pytanie (jeżeli o to rzeczywiscie chodzi) w
jaki sposob mam je zbadać. Porostu już sama nie
wiem co powinno być czescia analityczna bo ta
praca nie klei mi sie i wydaje sie jakby nie
byla sppojna.
  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • Asgard ...

    Post » 31 Paź 2010, 19:12


    Wychodzi na to, że i tak się nie obejdzie bez dokładnego wysondowania promotorów, pod kątem tego, czego chcą. Zazwyczaj pisze się w takim przypadku szkic rozdziału, np. z tekstami dającymi się analizować pod kątem apelatywności/informatywności i zobaczyć jaka reakcja (w końcu to dopiero początek semestru i praca pewnie będzie gotowa gdzieś około wiosny).

    Nasz polski słownik terminów literackich (zaznaczam, że niewystarczający w pełni do celów analityczno-lingwistycznych) wspomina o takich funkcjach tekstów:

    FUNKCJA EKSPRESYWNA (EMOTYWNA) – nastawienie na nadawcę. Wyraża stany psychiczne mówiącego, np. okrzyki przestrachu, podziwu, radości, gniewu (dominuje w liryce)

    FUNKCJA IMPRESYWNA (APELATYWNA, KONATYWNA) – nastawienie na odbiorcę (w intonacji, doborze słownictwa i składni) wołacz, tryb rozkazujący. Gdy nadawca chce wywrzeć jakąś presje na słuchaczu, by skutkiem jego słów było jakieś działanie.

    FUNKCJA ESTETYCZNA (POETYCKA) – nastawienie wypowiedzi na swoją własna organizację w planie wyrażania (forma) i w planie treści. W przeciwieństwie do pozostałych funkcji wprowadza ona orientację dośrodkową. Artysta nie skupia się na sobie czy odbiorcy, ale przede wszystkim na języku tekstu, czego efektem jest tzw. uporządkowanie naddane – środki stylistyczne itd. Może występować zarówno w liryce jak i w prozie czy dramacie, ale szczególnie ważna jest w tekście poetyckim.

    FUNKCJA POZNAWCZA – zdolność do powiadamiania o zjawiskach rzeczywistości pozajęzykowej. Dominuje w wypowiedziach naukowych, charakterystyczna dla stylu naukowego. W literaturze zwłaszcza w epice.

    FUNKCJA METAJĘZYKOWA – orientacja aktu mowy na system językowy, który występuje jako przedmiot objaśnień. Na przykład w podręcznikach do gramatyki, gdzie mamy komunikaty na temat samego języka.

    FUNKCJA FATYCZNA – gdy nadawca chce podtrzymać kontakt z odbiorcą – halo, słuchasz mnie? Itp.

    FUNKCJA MAGICZNA – np. zaklęcia.


    Weźmy pod uwagę np. typ tekstu, o którym wspominasz, tzn. książkę kucharską. Informatywnością będzie w pierwszym rzędzie lista potrzebnych składników, w drugiej kolejności priorytetowej sposób przyrządzania, a apelatywnością wszelkie ewidentne porady praktyczne, np. "Uważaj, żeby nie przypalić", "Można podawać przybrane listkami mięty" + wszystko, co "owykrzyknikowane" i "owołaczowane" (nawet wstęp do książki kucharskiej może takie elementy zawierć).

    To tak na mój rozum. Najlepiej wyjdziesz na tym, jeśli jednak spróbujesz coś stworzyć samodzielnie i dać to promotorowi i zobaczyć, jak zareaguje (nawet opierniczenie Cię przez tę osobę będzie już jakimś punktem zaczepienia i wskazówką działania na przyszłość). Prace się pisze raczej pod promotorów, a nie pod rzeczywistą wiedzę (taka smutna prawda).

    Napisz proszę nam tu jak najwięcej o typach tekstów innych niż przepisy kulinarne, którymi się zajmujesz/zamierzasz zajmować. Będzie Ci łatwiej pomóc. Np. odezwa czy ulotka polityczna czy każda reklama może mieć w sobie duży ładunek apelatywności (obok informatywności oczywiście też). Trzeba będzie to tylko oddzielić od siebie, ładnie opisać, pięknie pooznaczać przypisami do mądrych słowników, książek lingwistycznych itd.
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • Asgard ...

    Post » 31 Paź 2010, 19:19


    ... o i list otwarty publikowany w gazecie mógłby wchodzić w grę jako duży ładunek apelatywności na przykład ...
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • mniebo ...

    Post » 31 Paź 2010, 19:20


    dzięki za informacje postaram sie coś wymyślić bo już nie mam zbyt wiele czasu
  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • Asgard ...

    Post » 31 Paź 2010, 19:27


    polecam się na przyszłość :)

    przychodzą mi tu także takie typy tekstów:

    - instrukcja obsługi (wszystkie sekwencje ostrzegające/mówiące o bezpieczeństwie będą szczególnie apelatywne)

    - poradniki krok po kroku

    - wezwania do zapłaty i pisma urzędowe w mniej miłym tonie (to przecież także teksty)

    ......

    ale sama książka kucharska może być także niezłym materiałem do analizowania

    no i nie piszesz, jaki to typ pracy (wyglÄ…da na magisterskÄ…, bo wspominasz o promotorach)

    pzdr.

    powodzenia :)
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • mniebo ...

    Post » 31 Paź 2010, 19:40


    Niestety magisterska która jest koszmarem mojego zycia
  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • Asgard ...

    Post » 31 Paź 2010, 19:46


    dasz radę, katuj promotorów - za to biorą pieniądze; jednak pozamailowy kontakt z takim człowiekiem (choć trzeba się może przejechać parę kilometrów) daje największe efekty; im więcej się zachowasz jako "Arschkriecher", tym lepiej na tym wyjdziesz; odwiedzaj ich często, pytaj, podsuwaj pod nos projekty/koncepcje; przytakuj; bij się grzecznie w piersi, jeśli coś sknocisz - takich studentów się zapamiętuje i pomaga się im w pisaniu pracy/przy obronie (jest np. tajemnicą poliszynela, ze studentom przed samą obroną daje się pytania, które padną na obronie pracy);

    głowa do góry; dałaś radę z dyplomówką/licencjatem, to i dasz radę na magisterce
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • mniebo ...

    Post » 31 Paź 2010, 21:07


    jeszcze mam jedno pytanie mowileś ze sama książkakucharska też może być dobrym materiałem jeśli chodzi o wykazanie funkcji tekstu. A nie bedzie to takie monotemtyczne? Jeszcze nie wiem w sumie jakich tekstów użyję z maila od promotora wynika że obojętnie byleby wykazać.
  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • Asgard ...

    Post » 31 Paź 2010, 21:13


    Im więcej tekstów i przykładów, tym lepiej (sama książka kucharska byłaby jednak wskazana jedynie wtedy, kiedy temat pracy by się do tego wyraźnie odnosił, np. ".... na podstawie tekstów zawartych w książkach kucharskich oraz przepisach kulinarnych.").

    W przeciwnym razie będzie to faktycznie zbyt monotematyczne i niewystarczające. Bardzo dobre mogą być tu także wszelakiej maści wywiady gazetowe, w których dziennikarz często zagaduje osobę, z którą prowadzi rozmowę, udziela jej wielu sugestii (w tym dziennikarze są dobrzy - samo pytanie sugeruje odpowiedź). A beletrystyka to by była idealna - np. powieści z dużą ilością dialogów prowadzonych przez bohaterów.
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • mniebo ...

    Post » 31 Paź 2010, 21:47


    A właśnie a przykładowo gdybym zrobiła badanie na tekstach które by wykazało każdą funkcję tekstu? Np. do każdej funkcji 2-3 przykłady? Czy poprostu sie ograniczyć do tej informatywnej i apelatywnej?
    Bo tak zaczełam przeglądać te teksty wiec to raczej nie powinno być chyba takie trudne?
    Dzięki śliczne za odpowiedzi wszelakie!!!!!!!!!!!
  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • NastÄ™pna

    Wróć do Pomoc językowa

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja