Forum jÄ™zyka niemieckiego • Zobacz temat - Pilne proszÄ™ o pomoc
Obecny czas: 28 Mar 2024, 17:52

Pilne proszÄ™ o pomoc

Tu rozwiążesz swoje problemy związane z językiem niemieckim.

Asgard ...

Post » 31 Paź 2010, 21:55


Nie musisz się ograniczać tylko do tych dwóch funkcji (choć wydaje mi się, że pisałaś, że promotorzy Ci zasugerowali właśnie takie dwie - nie wiem tylko, czy na zasadzie przykładu czy ogólnej wytycznej do całej pracy). 2-3 przykłady z każdego tekstu powinno wystarczyć moim zdaniem (no chyba, że trzeba będzie na siłę powiększyć grubość pracy o kolejne strony do jakiegoś tam uczelnianego zwyczajowego minimum objętości magisterek, bo wtedy oczywiście więcej).
... The Eternal Validity of the Soul ...
Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • mniebo ...

    Post » 31 Paź 2010, 22:08


    dokładnie to brzmiało tak"Praca nie moze byc tylko opisaniem
    teorii i podaniem przykladu z analizy, Pan powinna wykazac umiejetnosc
    wykorzystania teorii do analizy jezykoznawczej. Celem pracy moze byc np.
    wykazanie, ze wybrane teksty maja charakter apelatywny albo informacyjny,
    ale w tym celu nalezy pokazac rozbudowana analize wybranych tekstow i na
    przykladach pokazac ich konkretna funkcje."
  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • Asgard ...

    Post » 31 Paź 2010, 22:21


    Jeżeli dobrze zrozumiałem ten cytat z wytycznych, to trzeba chyba, przynajmniej zarysowo, wspomnieć (praktycznie-analitycznie na przykładach) o innych funkcjach, aby udowodnić, że zna się temat szerzej, ale skoncentrować się głównie na tych dwóch funkcjach tekstu. Wyobrażam to sobie tak, że przeczesujesz teksty pod kątem apelatywnych/informatywnych wraz z cytatami/przypisami, a "nebenbei" między zdaniami/wierszami/akapitami czasami także wspominasz o zaobserwowanych innych funkcjach tekstu, udowadniając tym samym komisji/recenzentowi pracy, że znasz temat w całej jego rozpiętości lingwistycznej.

    Ale może się mylę i trzeba dopytać u źródła.
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • mniebo ...

    Post » 01 Lis 2010, 00:47


    dzieki za wszystkie porady
  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • mniebo ...

    Post » 01 Lis 2010, 00:48

  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • mniebo ...

    Post » 18 Lis 2010, 12:48


    Napisałam wszystko tak jak promotorka mi kazała teraz mam zrobic kolejne poprawki czy ktos by moglby przejzezec moją prace i i pomoc uwzglednic wskazowki promotorki bo ja juz nie wiem co mam tam pisac. :|
  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • Asgard ...

    Post » 18 Lis 2010, 18:34


    No to trzeba wkleić pracę na forum i dodać te wytyczne. Mamy na forum rodowitych Niemców (wg mojej kalkulacji aż trzech) oraz Polaków/studentów mieszkających/studiujących/pracujących w DE/A, więc stronę językową Ci sprawdzą. Zgodność merytoryczną z wytycznymi mogę wziąć ewentualnie na siebie (o ile nikt się nie zgłosi na ochotnika).

    PS. Staraj się wklejać mniejszymi porcjami co parę dni, żeby nie oszaleć :), bo kobyłowate zadania (dużo tekstu w jednym kawałku) zazwyczaj zniechęcają ludzi (mnie też) ;)
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • mniebo ...

    Post » 22 Lis 2010, 13:47


    hej to znowu ja glownie chodzi o sprawe merytoryczna musze zrobic tak(wytyczne promotorki):
    Proponuje poprawic prace w kwestii jezyka, podac tytul, we wstÄ™pie napisac, jaki jest cel pracy, podzielić teksty wedlug kryterium gatunku i podać ich źródÅ‚o lub analizować teksty tylko z jednego gatunku, w podsumowaniu wnioski z przykÅ‚adami z analizy.
  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • mniebo ...

    Post » 22 Lis 2010, 13:53


    w kwesti jezykowej juz w miare poprawilam tylko najgorsze jest dla mnie co mam dalej zrobic z tym
  • Posty:11
  • Rejestracja: 31 Paź 2010, 18:52

  • Asgard ...

    Post » 22 Lis 2010, 14:13


    podac tytul


    Czyżby praca jeszcze nie miała sformułowanego tytułu?


    we wstępie napisać, jaki jest cel pracy


    celem pracy jest prezentacja oraz analiza charakterystycznych funkcji występujących w tekstach ...tu wpisać jaki to typ tekstów... ze szczególnym uwzględnieniem ...cośtamcośtam... oraz podsumowaniem zaobserwowanych zjawisk na zasadzie porównawczej oraz frekwencyjnej - im lepszy bajer, tym lepiej, tym bardziej zgłupną i to przepuszczą (jak jest obficie soczyście nabełkotane, to się wg mnie raczej mało będą czepiać)

    podzielić teksty według kryterium gatunku


    nie wiem, jakie to teksty, więc może spróbuj napisać na próbę wg własnego uznania i podać promotorce do zweryfikowania; nie znam się na kryteriach gatunku (trzeba je wykopać w literaturze przedmiotu i dopasować do typów tekstów, na jakich operujesz, tak żeby to było spójne i sprawiało wrażenie, że wiesz, o co chodzi)

    i podać ich źródła lub analizować teksty tylko z jednego gatunku


    no magisterka na tym polega, żeby aż ociekało od przypisów, źródeł, udokumentowanych cytatów, więc trzeba się niestety dostosować

    w podsumowaniu wnioski z przykładami z analizy


    jeśli kobiecie o podsumowanie/zakończenie pracy chodzi, to klasycznie podsumować pisząc, jakie funkcje tekstów się pojawiły w analizowanych tekścikach w całej pracy, jak się przedstawia ich udział procentowy w stosunku do siebie, co je łączy, które są nagminnie występujące, które sporadycznie, a które wcale; czy widzisz jakąś przewodnią prawidłowość, jak się to ma do mądrych założeń książkowych dotyczących funkcji tekstu, a może obserwujesz także inne funkcje tekstów, o których naukowcy od mądrych książek nie wspomnieli, a w Twoich tekstach analizowanych się pojawiają

    jednym słowem dobra nawijka z dużą (ale nie przesadnie) ilością przypisów, cytatów itd. z ładnie zabełkotanym wstępem i podsumowaniem to grunt i podstawa (a środek pracy to rzetelna analiza z dużą ilością przykładów i odwołań do literatury przedmiotu)
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • Poprzednia

    Wróć do Pomoc językowa

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

    cron
     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja