Forum jÄ™zyka niemieckiego • Zobacz temat - Rodzajniki przy rzeczownikach!
Obecny czas: 28 Mar 2024, 10:04

Rodzajniki przy rzeczownikach!

Tematy związane z nauką języka niemieckiego.

Post » 10 Gru 2012, 20:34


Witam! Mam pewne pytanie. Chodzi o to że od pewnego czasu mam baardzo dużo słówek z niemieckiego, szczególnie rzeczowników i chciałbym się dowiedzieć czy znacie jakiś konkretny sposób czy coś w tym typie aby bez problemu i szybko zapamiętywać rodzajniki der/die/das bo słówka nie stanowią problemu z te rodzajniki są prawdziwą udręką.
  • Posty:27
  • Rejestracja: 16 Wrz 2012, 13:44

  • Post » 10 Gru 2012, 22:09


    Rodzaj rzeczownika na pewnym etapie to kwestia wyczucia językowego. Na początku warto poznać kilka gramatycznych zasad, często rodzaj rzeczownika można określić po przynależności do danej grupy leksykalnej lub prosto po końcówkach. Tego nauczysz się tutaj:

    →Rodzaj rzeczownika

    Wiedzę swoją możesz natomiast poćwiczyć na tej stronie:

    →Quiz z rodzajnikami

    W jaki sposób uczysz się słówek? Może warto przy rodzajnikach stawiać odpowiednie kolory, np.: niebieski dla męskiego, czerwony dla żeńskiego i żółty dla nijakiego. Oczywiście kolory musisz sam sobie dobrać.
    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Post » 10 Gru 2012, 22:17


    No ale np nie ma tam nic wspomniane o częściach ciała które aktualnie omawiamy i się pocę przy rodzajnikach
  • Posty:27
  • Rejestracja: 16 Wrz 2012, 13:44

  • Post » 10 Gru 2012, 23:05


    Dlatego zapytałem, jak się uczysz i zaproponowałem metodę z kolorami. Możesz też słuchać nagrania ze słówkami kilka razy:

    → http://germanin.pl/czesci_ciala_po_niemiecku.html
    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Post » 10 Gru 2012, 23:15


    No pierwsze biorę zeszyt i próbuje all sobie jakoś ogarnąć chodziarz po łebkach. Później odpalam fleshcard (program komputerowy nazywa się anki) jeżeli wiesz o czym mówię i powtarzam do oporu :)
  • Posty:27
  • Rejestracja: 16 Wrz 2012, 13:44

  • Post » 11 Gru 2012, 00:15


    A jak u Ciebie z dysleksją? Przy problemach z językami warto aktywować wszystkie zmysły, a nie tylko wzrok (komputer). Ja swego czasu, dużo pisałem —kilka razy to samo słowo z rodzajnikiem, głośno powtarzałem i próbowałem tworzyć skojarzenia.
    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Post » 11 Gru 2012, 00:25


    Nie mam żadnej dysleksji wręcz słówka nawet bardzo szybko wchodzą mi do głowy. Jestem wstanie w 60 min nauczyć się tak do 40-70 słówek tak perfekt tylko słówka znam a rodzajników ni cholery że tak powiem :). Myślałem że jest jakaś konkretna zasada do rodzajników bo to trochę pomieszane jest ale skoro mówisz ze większe zagłębienie się w język pomoże, no nie wiem warto spróbować
  • Posty:27
  • Rejestracja: 16 Wrz 2012, 13:44

  • Post » 11 Gru 2012, 17:48


    wiec w niemcu mozesz sie uczyc nawet 100 slowek na godzine, ale bez rodzajnika nic Ci to nie da.
    Juz z perspektywy gramatyki musialbys stwierdzic, ze rodzajniki sa tutaj b. wazne, na nich bazuje n.p. odmiana przymiotnika czy wszystkie przypadki.

    Wiec ucz sie powoli i z rodzajnikami. Moja recepta bylaby uczenia sie slowek z zamknietych dziedzin, jak n.p. matematyka, das Plus, das Minus, das Dividieren, ...
    mieszkanie: das Okno, die Tür, das Badezimmer, das Wohnzimmer, die Toilette, das Radio, der Fernseher, ...
    samochod: das Rad, das Lenkrad, die Windschutzscheibe, das Licht, ...

    najlepiej pisz sobie kolo tych wyrazow n - das, m - der, f - die

    Fahrrad (n), Mutter (f), Mann (m), usw.

    Albo sprobuj przełożyć te rzeczowniki na polski, jak on wyglada w polskim, n.p. okno
    to onko -> das (to) Fenster -> jest to samo i jak wyglada to u innych rzeczy ze szkla, n.p. das Glas, der Spiegel, der Bildschirm (der Regenschirm -> ten parasol), itd.
  • Posty:1991
  • Rejestracja: 06 Lis 2010, 21:33

  • Post » 25 Gru 2014, 10:55


    Temat dość stary, lecz z pewnością aktualny.
    Polecam obejrzeć ten filmik. Proszę o komentarze.
    (Nie umiem wstawiać filmu, więc daję tylko link.)

    https://www.youtube.com/watch?v=9SefIGvTKY0
    http://zalewskitomasz.pl
    Awatar użytkownika

  • Posty:101
  • Rejestracja: 02 Paź 2014, 23:20
  • Miejscowość: Monachium

  • only5 ...

    Post » 09 Sty 2015, 17:09


    Tutaj znajdziesz fajną pomoc, użycie rodzajników też ma swoje reguły, jak to bywa w niemieckim :)
    http://www.cjn-online.pl/meski-zenski-c ... odzajniki/
  • Posty:6
  • Rejestracja: 09 Sty 2015, 17:03


  • Wróć do Nauka jÄ™zyka

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja