Obecny czas: 28 Kwi 2024, 16:10

Zdania z "wenn"

Tematy związane z nauką języka niemieckiego.

Post » 15 Gru 2010, 21:35


Hej;)
Mam taki maly problem.Piszac na tescie e-maila,ułożyłam zdanie z spójnikiem "wenn"w czasie przeszłym,lecz nie byłam pewna formy Präteritum,napisalam w perfekcie,ale nie jestem tego do konca pewna.Tak wiec jezeli jest zdanie Wenn.....czasownik,czasownik(jaki?ten posilkowy czy imieslow?)do tego wlasnie elementu nie mam pewnosci......
  • Posty:115
  • Rejestracja: 06 Lis 2010, 18:04

  • waffka ...

    Post » 15 Gru 2010, 23:13


    Wenn ich die Zeitung las, hörte ich das Radio.
    = Wenn ich die Zeitung gelesen habe, habe ich das Radio gehört.

    Wenn = indem = während = dadurch, dass --> wszystkie wg powyższego szyku. :mrgreen:
  • Posty:9
  • Rejestracja: 02 Gru 2010, 15:50
  • Miejscowość: Kraków

  • Post » 16 Gru 2010, 00:04


    Нет, нет, нет - не согласен!


    Zdania okolicznikowe czasu - bo z takimi mamy tu do czynienia - są budowane za pomocą spójników als oraz wenn. Są to zdania poboczne, w których orzeczenie (czasownik) stoi na końcu.


    Ważną sprawą jest rozróżnienie tego, czy coś jest czynnością jednorazową (als) czy wielokrotną (wenn).


    "Wenn" odnosi się do teraźniejszości lub przyszłości. Można opisać również przeszłość (czynność wielokrotną), ale potrzebujemy wtedy dodać charakterystyczne określenia typu jeden Tag, immer.


    "Als" używamy zawsze w odniesieniu do jednorazowej czynności w przeszłości.

    Mam nadzieję, że teraz jest to trochę jaśniejsze. ;)
    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Post » 16 Gru 2010, 22:35


    Tak,ogółem wiedziałam,o co chodzi w tych zdaniach,tylko nie byłam pewna konstrukcji w Perfekcie.
    Dzięki za informacje dotyczące kiedy als a kiedy wenn,jeszcze nie spotkałam się podczas nauki z tym,a jest to ważną rzeczą.Mam jeszcze jedno pytanie:napisales,ze nie zgadzasz sie z tym co napisal poprzedni uzytkownik.Moglbys napisac,więc jak mogloby wygladac zdanie typu :kiedy przyjechalam do Koloni,pojechalam do hotelu(w perfekcie)?
    Ostatnio edytowany przez Martyna22124, 16 Gru 2010, 22:43, edytowano w sumie 1 raz
  • Posty:115
  • Rejestracja: 06 Lis 2010, 18:04

  • Post » 16 Gru 2010, 22:41


    Jutro skończę pisać poradnik o wenn i als specjalnie z myślą o Tobie - podam link pod wieczór.
    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Post » 16 Gru 2010, 22:44


    Będe wdzięczna,to miło z twojej strony,z góry dzięki :)
  • Posty:115
  • Rejestracja: 06 Lis 2010, 18:04

  • Post » 20 Gru 2010, 12:22


    waffka napisał(a):Wenn ich die Zeitung las, hörte ich das Radio.
    = Wenn ich die Zeitung gelesen habe, habe ich das Radio gehört.

    Wenn = indem = während = dadurch, dass --> wszystkie wg powyższego szyku. :mrgreen:


    Waffka, te zdania są źle napisane - "wenn" jest tam zupełnie nie na miejscu. Zamiast niego można by użyć np. als albo zaproponowanej przez Ciebie alternatywy - während.

    Als ich (die) Zeitung las, hörte ich (das) Radio.
    Awatar użytkownika

  • Posty:124
  • Rejestracja: 27 Wrz 2010, 16:39
  • Miejscowość: Kiel

  • waffka ...

    Post » 20 Gru 2010, 14:53


    Nawet jeśli w odniesieniu do czynności zawsze wykonywanej w przeszłości , wielokrotnej. ??

    (W przeszłości) Gdy czytałem gazete, to słuchałem przy tym radia. (zawsze)

    :?:
  • Posty:9
  • Rejestracja: 02 Gru 2010, 15:50
  • Miejscowość: Kraków

  • Post » 20 Gru 2010, 15:16


    Jeśli zdanie odnosiłoby się do wielokrotnie wykonywanej czynności, wtedy tak. Do tego potrzebne byłoby jednak określenie tej częstotliwości, np. przez "immer", "jeden Morgen" itp.
    Awatar użytkownika

  • Posty:124
  • Rejestracja: 27 Wrz 2010, 16:39
  • Miejscowość: Kiel

  • Post » 20 Gru 2010, 15:57

    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Następna

    Wróć do Nauka języka

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja