Obecny czas: 29 Mar 2024, 11:45

Germanistyka po roku nauki, czy to możliwe?

Tematy związane z nauką języka niemieckiego.

Post » 16 Wrz 2014, 20:50


Od małego lubiłem ten język, oglądałem bajki po niemiecku, mimo, że nie rozumiałem, bo po prostu lubiłem go słuchać.
Uczyłem się trochę w szkole, potem zrobiłem połowę kursu Agnieszki Drummer i nauczyłem się powiedzmy 1500 słówek z fiszek. Z niemieckim jestem osłuchany, bo oglądałem dużo filmów, ale niestety mało rozumiem. Znam podstawowe zwroty, słówka.

Postanowiłem posłuchać wewnętrznego głosu i zdecydowałem się na germanistykę, bo od lat mi chodzi taka myśl po głowie.

Mam pytanie, czy myślicie, że jest szansa, żebym do października PRZYSZŁEGO roku nauczył się na tyle niemieckiego, żeby pójść na germanistykę, oczywiście wcześniej w maju pisząc maturę?

Dodam, że mam taką pracę, w której codziennie mógłbym się uczyć powiedzmy 5 godzin.

Jakie widzicie szanse, żeby to zrobić? Może jakieś propozycje jak i z czego powinienem się uczyć, żeby zacząć za rok germanistykę?
  • Posty:3
  • Rejestracja: 05 Lis 2013, 16:50

  • Post » 16 Wrz 2014, 21:46


    Serdecznie witam na forum! :)

    W Polsce otwiera się teraz kierunki od podstaw, gdzie można rozpocząć studia filologiczne nawet z zerową znajomością języka obcego. Wszystko zależy od tego, jaką uczelnię chcesz wybrać.

    Filologia to jednak niewdzięczny kierunek — bardzo wiele osób, które spotykam gdzieś na wyjazdach, żali się, że źle wybrało studia. W szkole spodobał im się jakiś język i tylko dlatego postanowili pójść na filologię. Najgorszą sytuację mają teraz chyba właśnie angliści i germaniści. Jeśli ktoś prześpi całe pięć lat na uczelni, uczestnicząc tylko w zajęciach, to raczej nie wróżę mu świetlanej przyszłości. Z drugiej jednak strony... pasja, ona jest kluczem do sukcesu w życiu.

    Wszystko zależy od tego, co chciałbyś robić w przyszłości.
    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Post » 17 Wrz 2014, 10:23


    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Interesują mnie studia w Bielsku - Białej, germanistyka o specjalności media i film. Zawsze interesowałem się tematem mediów i językiem niemieckim, a więc miałbym 2 w 1, a do Bielska 40 minut samochodem.

    Zastanwiam się tylko jaka jest szansa, że oganę na tyle język w rok, żeby zacząć studiować... Podoba mi się to zdanie o pasji, aczkolwiek jeszcze nie jestem w 100 procentach przekonany, czy to moja pasja.
  • Posty:3
  • Rejestracja: 05 Lis 2013, 16:50

  • Post » 17 Wrz 2014, 18:13


    Jeśli interesujesz się mediami i filmem, idź w tę stronę, a niemieckiego ucz się dodatkowo. Nie jestem w stanie stwierdzić, czy nauczysz się niemieckiego w tak krótkim czasie. Oczywiście mogę napisać: Jeśli bardzo Ci zależy, to z pewnością Ci się uda. ;)
    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Post » 20 Wrz 2014, 11:09


    Glaciesus napisał(a):Jeśli interesujesz się mediami i filmem, idź w tę stronę, a niemieckiego ucz się dodatkowo.


    Właśnie nad tym się też poważnie zastanawiam :) Pozdrawiam
  • Posty:3
  • Rejestracja: 05 Lis 2013, 16:50

  • Post » 04 Paź 2014, 11:57


    hanson90 napisał(a):Od małego lubiłem ten język, oglądałem bajki po niemiecku, mimo, że nie rozumiałem, bo po prostu lubiłem go słuchać.
    Uczyłem się trochę w szkole, potem zrobiłem połowę kursu Agnieszki Drummer i nauczyłem się powiedzmy 1500 słówek z fiszek. Z niemieckim jestem osłuchany, bo oglądałem dużo filmów, ale niestety mało rozumiem. Znam podstawowe zwroty, słówka.

    Postanowiłem posłuchać wewnętrznego głosu i zdecydowałem się na germanistykę, bo od lat mi chodzi taka myśl po głowie.

    Mam pytanie, czy myślicie, że jest szansa, żebym do października PRZYSZŁEGO roku nauczył się na tyle niemieckiego, żeby pójść na germanistykę, oczywiście wcześniej w maju pisząc maturę?

    Dodam, że mam taką pracę, w której codziennie mógłbym się uczyć powiedzmy 5 godzin.

    Jakie widzicie szanse, żeby to zrobić? Może jakieś propozycje jak i z czego powinienem się uczyć, żeby zacząć za rok germanistykę?


    Hanson90,
    Powiem Ci tak. Ja, mimo, iż j. niemiecki zawsze mi się podobał, nigdy nie uczyłem się go w szkole ze zpecjalnym zaangażowaniem. Dla mnie, jako przyszłego germanisty był to spory problem przed... egzaminami wstępnymi na GERMANISTYKĘ! Znałem wówczas 1000, max 1500 słów. Było to zdecydowanie za mało na studia germanistyczne.

    Ale odnośnie moich braków znajomości języka oświeciło mnie dopiero... 2 tygodnie przed egzaminami wstępnymi! Stwierdziłem wówczas, że przez ten czas i tak nie dam rady opnować słownictwa w takim stopniu, jaki będzie mi potrzebny. Tym bardziej, że musiałbym mieć naprawdę niezłe szczęście, żeby natrafić akurat na słowa, które pojawią się na egzaminie. Postanowiłem więc skupić się tylko i wyłącznie na... GRAMATYCE.

    Efekt? WSZYSTKIE zagadnienia gramatyczne z języka niemieckiego opanowałem w ciągu... 11 dni! Mało tego, wszystkiego uczyłem się mechanicznie, słowo w słowo.
    Ale udało się, gdyż w jakiś sposób opracowałem w sobie system zapamiętywania. Uczyłem się 4-5h dziennie. To wystarczyło. ALE musisz się zaangażować! ;)

    Co do słownictwa - na 1. roku miałem ciężko, bo co chwilę pytałem kogoś z grupy, co oznacza "to, czy tamto" słowo. Ale dzięki mojemu zaangażowaniu doszedłem do poziomu, że... od 2. roku to mnie pytano o znaczenie poszczególnych słów! :D
    Pomijam już fakt, że w sprawach gramatycznych zwracano się do mnie już od 1. semestru. :D

    Tak więc, hanson90, jeśli czujesz, że chcesz studiować germanistykę, po prostu ucz się, startuj na studia i... UKOŃCZ JE! :D
    http://zalewskitomasz.pl
    Awatar użytkownika

  • Posty:101
  • Rejestracja: 02 Paź 2014, 23:20
  • Miejscowość: Monachium


  • Wróć do Nauka języka

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

    cron
     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja