Forum jÄ™zyka niemieckiego • Zobacz temat - Jakie książki do samodzielnej nauki
Obecny czas: 25 Kwi 2024, 16:37

Jakie książki do samodzielnej nauki

Tematy związane z nauką języka niemieckiego.

Post » 03 Paź 2014, 11:38


http://ksiegarnia.pwn.pl/kategoria/1250 ... 0&limit=50

mały/wielki słownik ?
Gramatyka(PWN)=Gramatyka(S.Bęza) ? Gramatyka nie jest tak istotna, zbędna ?
Idiomy polsko-niemieckie nie są istotne w mówieniu potocznym ?
Tablice czasowników niemieckich to najważniejsza książka ?

+poza książkami:
-rozmowa po niemiecku z innymi przez mikrofon: livemocha.com, sharedtalk.com
-radio deutschland.fm. Na tej stacji -> ciÄ…gle nawijajÄ…: inforadio.de/livestream/index.html?noautostart
  • Posty:5
  • Rejestracja: 02 Paź 2014, 11:18

  • Post » 03 Paź 2014, 16:31


    So viel ich weiß, bist Du in Deutschland. Dann weißt Du:

    → Gramatyka jest istotna!
    → Idiomy polsko-niemieckie są istotne w mówieniu potocznym!

    Ob Du aus Büchern schneller lernst, weiß ich nicht. Das beste ist ein Kontakt zu echten Deutschen.

    Radio hören hilft natürlich auch.
    Es kommt immer auf den Kontext an.
    Awatar użytkownika

  • Posty:6925
  • Rejestracja: 12 Wrz 2010, 11:48
  • Miejscowość: FFM

  • Post » 04 Paź 2014, 10:14


    Mokotow napisał(a): → Gramatyka jest istotna!


    A to źródło gdzie jakiś NLPowiec mówi że gramatyka jest nie istotna: http://www.nauka-jezykow.net/jezyk_metody.html

    Jednak coś tam napomina że wystarczą podstawy gramatyki, ale co to jest podstawa według autora tekstu ?

    W NLP popularna jest nauka 1000 słów najbardziej używanych w danym języku. Czy to prawda że 80% tekstów to tylko i wyłącznie te słowa ? Spotkałem się nawet z tym że wystarczy nauka 500słów bo to 80% tekstu w radio, gazetach, filmach. "Mistrzowie NLP" prześcigają się w kłamstwach. Ja umiem naprawdę dużo słówek ale sensu różnych audycji radiowych dalej nie mogę wyłapać. Ale o sensie chyba NLPowcy nie wspominali ? Można o tych naciągaczach, współczesnych sofistach dłużej ale szkoda czasu.

    NLP rości sobie prawo do bycia dziedziną psychologii. Szkolenia, kursy za duże pieniądze, np. Mateusz Grzesiak robi szkolenia za 10+tys złotych: http://mateuszgrzesiak.com/pakiety-szkolen/ A na szkoleniach nawija się makaron na uszy. Wg. nich nie trzeba czytać tysięcy książek jak to było dawniej, teraz wystarczą pigułki wiedzy, najlepiej jak by kupić książkę autora NLP tam jest "wszystko" lub zapisać się na szkolenie NLP.
  • Posty:5
  • Rejestracja: 02 Paź 2014, 11:18

  • Post » 04 Paź 2014, 10:43


    Es kommt darauf an, was Du erreichen willst. Für eine einfache Verständigung (Brot und Butter kaufen) braucht man keine Grammatik. Bei einem höheren Anspruch sind Grammatik und Interpunktion sehr wichtig.

    NLPowiec behaupt das allgemein. Das kann ich stimmen, das ist in jeder Sprache anders. Und Deutsch (bzw. die Deutschen) brauchen die Grammatik, sonst wirst Du bei längeren Gesprächen nicht verstanden.

    die 1.000 wichtigsten Wörter reichen wirklich. Ich behaupte, die meisten Deutschen verwenden nicht mehr als 4.000 Wörter (Goethe: 80.000). Mit 1.000 Wörtern kann man schon Zeitung lesen (bei "Bild" reichen 200... ;-)).

    Warum verstehst Du Radiosendungen nicht? Wegen der Aussprache der Moderatoren? Dann hilft Ãœbung.

    NLP rości sobie prawo do bycia dziedziną psychologii. Szkolenia, kursy za duże pieniądze, np. Mateusz Grzesiak robi szkolenia za 10+tys złotych. A na szkoleniach nawija się makaron na uszy. Wg. nich nie trzeba czytać tysięcy książek jak to było dawniej, teraz wystarczą pigułki wiedzy, najlepiej jak by kupić książkę autora NLP tam jest "wszystko" lub zapisać się na szkolenie NLP.

    Ganz so einfach ist es wirklich nicht. Jeder Mensch lernt anders, der eine vom Hören, der andere vom Lesen usw. Wie lernst Du am besten?
    Es kommt immer auf den Kontext an.
    Awatar użytkownika

  • Posty:6925
  • Rejestracja: 12 Wrz 2010, 11:48
  • Miejscowość: FFM

  • Post » 04 Paź 2014, 12:12


    pamie13c napisał(a):mały/wielki słownik ?
    Gramatyka(PWN)=Gramatyka(S.Bęza) ? Gramatyka nie jest tak istotna, zbędna ?
    Idiomy polsko-niemieckie nie są istotne w mówieniu potocznym ?
    Tablice czasowników niemieckich to najważniejsza książka ?

    +poza książkami:
    -rozmowa po niemiecku z innymi przez mikrofon: livemocha.com, sharedtalk.com
    -radio deutschland.fm. Na tej stacji -> ciÄ…gle nawijajÄ…: inforadio.de/livestream/index.html?noautostart


    pamie13c,

    Jeśli chodzi o słownik, jedyny, który polecam to, któryś z wydawnictwa Langenscheidt, minimum 50.000 słów. Aczkolwiek z tego, co wiem, firma ta, mimo iż moim zdaniem najlepsza na rynku, zrezygnowała z wydawania swoich produktów w Polsce. W takiej sytuacji alternatywą byłyby słowniki PONS.

    Gramatyka? Osobiście zaczynałem od S. Bęzy.
    Idiomy? Te najważniejsze znajdziesz w dobrych słownikach (Langenscheidt / PONS).
    Tablice czasowników? Nigdy takich nie posiadałem. Odmiana jest w książkach z gramatyką. ;)

    Poza książkami?
    Zamiast radia polecam telewizję. Tam nie tylko słyszysz niemieckie zdania z odpowiednią wymową, ale też widzisz, w jakim konteście są wymawiane. Tak uczyliśmy się języka ojczystego. ;) Tylko jedna uwaga - ucz się wyłącznie od niemców! A jeśli nie, to oglądaj wyłącznie niemieckie filmy i seriale albo filmy / seriale z PROFESJONALNYM dubbingiem.

    Ale radio jest lepszym rozwiÄ…zaniem np. w samochodzie. ;)
    Wierzę, że choć trochę udało mi się Tobie pomóc.

    Pozdrawiam
    Tomasz Zalewski
    http://zalewskitomasz.pl
    Awatar użytkownika

  • Posty:101
  • Rejestracja: 02 Paź 2014, 23:20
  • Miejscowość: Monachium

  • Post » 04 Paź 2014, 13:08


    Mokotow napisał(a):Warum verstehst Du Radiosendungen nicht? Wegen der Aussprache der Moderatoren? Dann hilft Übung.


    Welche Übung ? Du meinst praxis mit radio hören ?

    Mokotow napisał(a):Jeder Mensch lernt anders, der eine vom Hören, der andere vom Lesen usw. Wie lernst Du am besten?


    Ich lerne am besten wenn ich lese. Das bedeutet dass ich am meistens lesen muss ? Und was mit Schreiben, Sprechen, Hören ?

    Würde sehr schön wenn du Lehrbuch und Übungsbuch empfehlen kannst.
  • Posty:5
  • Rejestracja: 02 Paź 2014, 11:18

  • Post » 04 Paź 2014, 13:20


    Tomasz Zalewski napisał(a):
    Jeśli chodzi o słownik...


    słownik mam, jeden jednojęzyczny bez obrazków drugi polsko-niemiecki z Langenscheidt.

    Tomasz Zalewski napisał(a):Gramatyka? Osobiście zaczynałem od S. Bęzy. ...


    Pani która przygotowywała mnie do matury też mi polecała Stanisława Bęze.

    Tomasz Zalewski napisał(a):Zamiast radia polecam telewizję. Tam nie tylko słyszysz niemieckie zdania z odpowiednią wymową, ale też widzisz, w jakim konteście są wymawiane. Tak uczyliśmy się języka ojczystego. ;) Tylko jedna uwaga - ucz się wyłącznie od niemców! A jeśli nie, to oglądaj wyłącznie niemieckie filmy i seriale albo filmy / seriale z PROFESJONALNYM dubbingiem.

    Ale radio jest lepszym rozwiÄ…zaniem np. w samochodzie. ;)
    Wierzę, że choć trochę udało mi się Tobie pomóc.


    Dobra rada, dzięki! Też chodziło mi po głowie że lepiej jest uczyć się z seriali, filmów. Szkoda tylko że nie mam u siebie niemieckich kanałów, jedynie mogę pooglądać na stronie rtl powtórki - choć większość jest płatna. Według mnie jest doskonały serial do nauki języka: trudne sprawy po niemiecku. Codzienne życie, dialogi czyli wszystko co najważniejsze i do tego nie zanudza.
  • Posty:5
  • Rejestracja: 02 Paź 2014, 11:18

  • Post » 04 Paź 2014, 18:00


    Chciałbym się podzielić zdobyczą. Napisałem do Pani profesor z uniwersytetu Jagielońskiego w sprawie materiału do nauki języka niemieckiego. Poleciła mi podręcznik Aspekte B1 - tu poziom zależny od tego co już umiemy. Do tego mam czytać książki po niemiecku: http://gutenberg.spiegel.de - lub nowsze, oraz zamontować w domu niemiecką telewizję rtl, zdf, i.in.
  • Posty:5
  • Rejestracja: 02 Paź 2014, 11:18


  • Wróć do Nauka jÄ™zyka

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja