Forum jÄ™zyka niemieckiego • Zobacz temat - Nauka rozumienia ze sÅ‚uchu
Obecny czas: 19 Kwi 2024, 18:14

Nauka rozumienia ze słuchu

Tematy związane z nauką języka niemieckiego.

Post » 05 Lut 2015, 20:51


Zgadza się Raven. Ten język potoczny, niedbały, niegramatyczny jest sporym problemem. Często nie mogłem zrozumieć prostych pytań, bo Niemcy właśnie używają innych wyrazów, czasowników niż te, których człowiek uczył się w Polsce z książek. Natomiast przy rozmowie z innym obcokrajowcem te problemy znikały.

Rozumienie ze słuchu, rozmowa z Niemcem to chyba najtrudniejsza kwestia do opanowania dla kogoś, kto chce mówić w tym języku biegle.

Ale coś mi się o uszy obiło, że właśnie w Saksonii mówią dialektem. Mam też pytanie do osób mieszkających w większych miastach w Bawarii. Czy rzeczywiście jest tam ten straszny bawarski, który powoduje, że mało co rozumiemy, że właściwie na nowo trzeba się osłuchiwać z językiem? Rozumiem, że z taka sytuacją można się spotkać w bawarskich wioskach, ale w miastach, w których zapewne mamy mieszake kulturową?
  • Posty:32
  • Rejestracja: 04 Paź 2013, 17:17

  • Post » 06 Lut 2015, 00:09


    Kalikles napisał(a):Zgadza się Raven. Ten język potoczny, niedbały, niegramatyczny jest sporym problemem. Często nie mogłem zrozumieć prostych pytań, bo Niemcy właśnie używają innych wyrazów, czasowników niż te, których człowiek uczył się w Polsce z książek. Natomiast przy rozmowie z innym obcokrajowcem te problemy znikały.

    Rozumienie ze słuchu, rozmowa z Niemcem to chyba najtrudniejsza kwestia do opanowania dla kogoś, kto chce mówić w tym języku biegle.

    Ale coś mi się o uszy obiło, że właśnie w Saksonii mówią dialektem. Mam też pytanie do osób mieszkających w większych miastach w Bawarii. Czy rzeczywiście jest tam ten straszny bawarski, który powoduje, że mało co rozumiemy, że właściwie na nowo trzeba się osłuchiwać z językiem? Rozumiem, że z taka sytuacją można się spotkać w bawarskich wioskach, ale w miastach, w których zapewne mamy mieszake kulturową?


    Kalikles, ja mieszkam w stolicy Bawarii. Nie ma tu najmniejszego problemu ze zrozumieniem mieszkających tu Niemców. Po bawarsku mało kto tu mówi, tzn. bawarczycy między sobą i owszem. Ale rozmawiając z obcokrajowcem, nikt nie "wyskakuje" z bawarskim. Sam bym ich wówczas pewnie nie zrozumiał. ;)
    http://zalewskitomasz.pl
    Awatar użytkownika

  • Posty:101
  • Rejestracja: 02 Paź 2014, 23:20
  • Miejscowość: Monachium

  • Post » 12 Lut 2015, 14:31


    Ale jak nie będziesz próbować to się nie nauczysz. Jak CI ciężko zrozumieć to poproś o powtórzenie zdania. I tak do skutku. W końcu nawet akcentu się nauczysz.
  • Posty:3
  • Rejestracja: 12 Lut 2015, 12:48

  • Post » 22 Lut 2015, 10:27


    Przecież jak widzą, że obcokrajowiec to starają się mówić wyraźniej. Przynajmniej ja się zawsze w Niemczech spotykam ze zrozumieniem.
  • Posty:3
  • Rejestracja: 21 Lut 2015, 20:29

  • vtech ...

    Post » 24 Lut 2015, 16:53


    Niektórzy nawet, tak na wszelki wypadek, starają się do cudzoziemców mówić bezokolicznikami
  • Posty:56
  • Rejestracja: 21 Sty 2015, 13:50

  • Post » 24 Lut 2015, 22:16


    Raven napisał(a):Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna, jeśli chodzi o rozumienie prawdziwego Niemca. Gdyby mówili oni tak jak w serialach / piosenkach to byłoby świetnie, jednak zupełnie tak nie jest. Mieszkam przy granicy i zdarzało mi się pracować dorywczo w Niemczech (Sachsen). Powiem z doświadczenia jak jest. Najłatwiej z Niemców rozumie się kobiety, młode lub w średnim wieku. Zdecydowanie gorzej jest z rozumieniem mężczyzn, a najgorzej tych starszych. Niemcy w Saksonii (dawny DDR) mówią niechlujnie, potocznie i niewyraźnie! Nie wiem jak jest w innych landach, ale piszę jak to wygląda u mnie.


    A ja jako osoba mieszkająca rok w Saksonii, która zjeździła wzdłuż i wszerz cały land, powiem, że Niemcy nie mówią niechlujnie, potocznie i niewyraźnie... Oni mówią swoimi dialektami i to jest piękne. Saksoński można usłyszeć wszędzie: od Budziszyna, Görlitz przez Drezno aż po sam Lipsk. Powstało mnóstwo książek i słowników do nauki samego saksońskiego. Ja zawsze prosiłem Niemców o przejście na standardowy niemiecki i nigdy nie było problemu z komunikacją. Każdy z nich idealnie włada wysokoniemieckim.
    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Post » 03 Mar 2015, 23:29


    Wg mnie nie ma innej metody niż osłuchanie się. Podcasty, filmy, rozmowy na żywo.
  • Posty:3
  • Rejestracja: 03 Mar 2015, 23:28

  • faflik ...

    Post » 23 Kwi 2015, 22:01


    A propos właśnie nauki ze słuchu - ja chciałbym uczyć się języka słuchając nagrań podczas spacerów z psem. Mam już podstawy niemieckiego wyniesione ze szkoły, chociaż szkoła była już dawno i pewnie wiele zapomniałem. Czy możecie polecić mi jakieś nagrania, które można za darmo i łatwo ściągnąć z internetu i słuchać na spacerach?
  • Posty:1
  • Rejestracja: 23 Kwi 2015, 21:58

  • Post » 24 Kwi 2015, 00:43


    Może Langsam gesprochene Nachrichten? Codziennie pora nowych wiadomości czytanych przez Niemców w zwolnionym tempie.

    :arrow: http://www.dw.de/deutsch-lernen/nachrichten/s-8030
    Awatar użytkownika

  • Administrator
  • Posty:793
  • Rejestracja: 23 Sie 2010, 22:11
  • Miejscowość: Szczecin

  • Post » 11 Maj 2015, 14:51


    Mi zdecydowanie lepiej wychodzi nauka ze słuchu. Mam problemy z gramatyką, ale myślę, że to kwestia podrasowania języka... :D
    Awatar użytkownika

  • Posty:5
  • Rejestracja: 11 Maj 2015, 14:44

  • PoprzedniaNastÄ™pna

    Wróć do Nauka języka

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

    cron
     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja