Obecny czas: 29 Mar 2024, 10:55

OJN - przygotowania, porady, wskazówki

Tematy związane z nauką języka niemieckiego.

Post » 10 Lut 2015, 17:40


Myślę, że taki wątek się przyda. ;D
Jestem w 1. klasie LO i w następnym roku chciałabym po raz kolejny spróbować moich sił w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego. Jednak mam pytanie do osób, które właśnie biorą udział w finale (gratulacje :mrgreen: ) oraz do osób, którym udało się coś osiągnąć. Słyszałam wiele opinii na temat OJN np. tą, że jeśli nie mieszkałeś kilka lat w Niemczech, nie masz nawet na co liczyć, bo rady sobie nie dasz w kolejnych etapach.
Jak Wy się przygotowujecie/uczycie?
Można wziąć gramatykę p. Bęzy i się jej wykuć na pamięć, ale czy to przyniesie jakieś efekty i pozwoli dobrze opanować niemiecki? W OJN chyba chodzi o całokształt, porządne zrozumienie języka, kontekstu... Niemiecki to nie biologia, historia, której nauczysz się na pamięć, tu chodzi o coś innego, kontakt z prawdziwym, żywym językiem.
Jak rozplanować sobie naukę, przygotowania itp. do etapu 1.? Wiem, że jeszcze dużo czasu, lecz chciałabym się już za to zabrać, bo później może się okazać(tak jak w tym roku), że został mi raptem tydzień na jakiekolwiek przygotowania. :? :shock:
Czytam książkę w języku niemieckim, staram się oglądać codziennie TV- Deutsche Welle, jednak język sam do głowy nie wejdzie, jeśli się nie będziesz nim posługiwać. :lol: Tylko jak? Kiedy mam mówić po niemiecku, jeżeli nie mam do kogo? Poza tym w OJN chodzi o sprawdzenie umiejętności obycia się z językiem, czasami zwroty bardzo oficjalne i specjalistyczne, a czasem bardzo potoczne.
Co prawda chodzę na dodatkowe lekcje niemieciego, jednak jest to jedynie 1h w tygodniu, więc za dużo nie dam rady tam porozmawiać, codzienny kontakt z językiem i mówienie w nim to coś innego...
Możecie polecić mi jakieś podręczniki, ćwiczenia, gramatykę czy może jakieś inne metody, które pomogą mi w przygotowaniach?
Myślałam o znalezieniu jakiegoś nativ speakera lub założeniu konta na italki.
Czy może kluczem do tego jest ciągłe rozwiązywanie olimpiad z ubiegłych lat i po prostu wyuczenie się metody na rozwiązywanie tych testów? :D
Mam nadzieję, że znajdzie się jakaś dobra dusza, która pomoże mi to wszystko uporządkować. ;)

Ich warte auf Eure Antworten.
Mit freundlichen Grüßen,
choinka :mrgreen:
  • Posty:4
  • Rejestracja: 10 Lut 2015, 17:11

  • Asgard ...

    Post » 10 Lut 2015, 19:29


    Jeśli nie przeszkadza Ci, że do OOJN przystępowałem w roku szkolnym 1990/1991, to proszę bardzo:

    Kupujesz/organizujesz "Repetytorium" Bęzy (lepiej jednak kupić, bo książczyna ta posłuży Ci do końca szkoły/studiów/życia) i BARDZO DOKŁADNIE ORAZ KOMPLETNIE ją przerabiasz. Przerobić = w czasie rozwiązywania ćwiczeń oraz zapoznawania się z teorią ROBISZ PRAWIDŁOWE NOTATKI LEKSYKALNE (np. der Vater, -s, die Väter / sehen - er sieht - sah - hat gesehen / alt - älter - am ältesten).

    Jeśli uda Ci się to do końca marca, to chętnie Ci dalej pomogę/pomożemy. Do olimpiady warto się uczyć dla samej nauki, a nie w celu zdobycia na niej jakichś tam laurów, bo jest po prostu świetnym pretekstem do zdobycia wiedzy i może nawet katapultować Cię na germanistykę itp.

    Możesz też nic nie robić... ;)
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • Post » 10 Lut 2015, 23:06


    Bęze już zdobyłam, tylko pytanie czy zdołam się wyrobić do marca. :P Chcę robić codziennie przynajmniej jeden temat+ notatki. :D W sumie mam czas do października ( bo chyba wtedy będzie kolejna edycja OJN(?))
    Właśnie czy robienie notatek typu przepisywanie reguł z książki ma sens czy to tylko strata czasu?
    I jeszcze jedna moja wada to to, że chce zrobić milion rzeczy naraz, raz robię Passiv z ,,Alles klar'', raz imiesłowy z ,,Gramatik kein Problem'' i tak tonę w kserówkach, ubiegłorocznych testach itp. :P Brak organizacji...
    A co ze słownictwem? Wystarczy czytanie w języku niemieckim i oglądanie TV? Czasami w tej uzupełniance czy tłumaczeniach zdarzy się słowo, którego nie znam, bo jest np. bardzo rzadko używane albo jakieś bardzo specjalistyczne określenie.
    I może poprosić nauczycielkę (dodatkowe lekcje), aby coś mi po tego typu olimpiadowe zadania przygotowywała?
  • Posty:4
  • Rejestracja: 10 Lut 2015, 17:11

  • Asgard ...

    Post » 11 Lut 2015, 02:29


    Nigdzie nie wspominałem o przepisywaniu regułek z książki. Mi moja Pani Profesor dała na Bęzę dwa tygodnie. Ostatniego marca mogę ewentualnie objaśnić Ci kolejny krok.
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • jeczen ...

    Post » 11 Lut 2015, 23:26


    ja wlasnie do finalu sie dostalam, ale no ciekawe jak to bedzie.
    a co do mitu, ze trzeba mieszkac za granica, to w tamtym roku w finale bylo kilka osob co sie uczylo bez mieszkania za granica i kilka zostalo laureatami:)
    ja niestety tylko finalista :(
  • Posty:2
  • Rejestracja: 11 Lut 2015, 23:17

  • Post » 14 Lut 2015, 10:35


    jeczen a z której klasy jesteś? Mieszkałaś wcześniej w Niemczech czy w którymś z DACH-Länder ? Możesz cos opowiedzieć o swoich przygotowaniach itp.? Co sprawiało Ci największy problem? Jak nauczyłaś sie rozwiązywać te uzupełnianki z 1. Zadania? ;)
  • Posty:4
  • Rejestracja: 10 Lut 2015, 17:11

  • Post » 22 Lut 2015, 00:51


    Ja póki co skupiam się na gramatyce. W tym tygodniu kończę i zabieram się za słownictwo.
  • Posty:3
  • Rejestracja: 22 Lut 2015, 00:50

  • Post » 23 Lut 2015, 19:17


    Przygotowujesz sie do finału czy do następnej edycji? ;)
  • Posty:4
  • Rejestracja: 10 Lut 2015, 17:11


  • Wróć do Nauka języka

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

    cron
     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja