It is currently 18 Aug 2019, 21:05

Passiv

Tematy związane z nauką języka niemieckiego.

Post » 02 Nov 2018, 11:18

Cześć
Prośba o pomoc w zrozumieniu zdania (w sensie gramatycznym)

In dem Gebäude soll auch der Strom illegal abgezapft worden sein.

Widze "abgezapft worden sein" czyli Passiv perfekt ale wcześniej jest modalne soll i teraz:

1) Nie rozumie jego znaczenia w tym zdaniu bo raczej nie chodzi o powinność że coś powinno się zrobić

2) Mam nauczony schemat budowy Passiv Perfekt z modalnym jako: haben (odmienione) + III tabelka + werden + modalny. A tam modalny jest z przodu a na końcu jest sein. Domyślam się że mój błąd myślenia dotyczy tego nieszczęsnego soll ale o co chodzi to nie kleje.

z góry dziękuję za pomoc :)
Gregor

• edgar ...

Post » 02 Nov 2018, 12:10

• Post » 02 Nov 2018, 12:23

Ok. Dzięki Edgar za podpowiedź. Jak rozumię z linka soll daje do zrozumienia nam, że to przypuszczenie. Ale dalej nie kleje układu wyrazów w zdaniu. Co to jest jakiś koniunktiv w takim razie?

• Post » 02 Nov 2018, 12:32

To tak jak w linku mam "Er soll abgereist sein" (on podobno wyjechał) ok mam soll które sugruje prawdopodobieńśtwo III tabelkę i sein na końcu - co to za konstrukcja jest. Identycznie jak w pierwszym przykładzie tylko tam mam jeszcze worden (ja diagnozuje, że to passiv)

• Post » 02 Nov 2018, 12:42

Tu nie chodzi o „powinność“. Ta konstrukcja wyraża przypuszczenie. Tłumaczy się w zależno-ści od czasownika modalnego:
    soll – został podobno
    muß – musial zostać
    kann – mogl zostać
    Die deutsche Rechtschreibung ist Freeware. Das heißt, man darf sie kostenlos und ohne Einschränkungen verwenden. Sie ist aber nicht Open Source. Das heißt, man darf sie nicht verändern oder in veränderter Form veröffentlichen.

• Post » 18 Jan 2019, 15:27

może to ktoś to tak prosto wyjaśnić ?

deweloper Święta Katarzyna

• Return to Nauka języka