Forum jÄ™zyka niemieckiego • Zobacz temat - Gramatyka - podstawy
Obecny czas: 24 Kwi 2024, 21:06

Gramatyka - podstawy

Tematy związane z nauką języka niemieckiego.

Tanin ...

Post » 30 Paź 2020, 11:04


Witam,

Krótko o swojej historii nauki języka niemieckiego.
Miałem ten język w gimnazjum i szkole średniej - 6 lat. Niestety były to lekcje wolne, bo nikt nie chciał w klasie się tego uczyć, a nauczyciele ulegli ustępowali. W konsekwencji olałem naukę języka całkowicie, a pewnie byłbym na poziomie B1 gdybym chciał, nie chciałem. Człowiek się starzeje to i żałuje takiego podejścia :D
Od kilku lat chciałem nauczyć się jakiegoś drugiego języka obcego. Po drodze był m.in. rosyjski ale odpuściłem z uwagi na niemal zerową użyteczność - prawie nigdzie nie stykam się z tym językiem.
Pomyślałem, żeby przeprosić się z niemieckim i opanować go do takiego poziomu by umieć się w miarę swobodnie skomunikować i rozumieć nie za trudne teksty. Język trochę podobny do angielskiego, za to z o wiele prostszą w słuchaniu wymową. Nie znając go słyszę słowa w piosenkach czy jakiś filmach. Dla por. filmy po angielsku muszę czytać napisy, które rozumiem całkowicie, a nie słyszę ani słowa z tego co mówią (tylko jeden wielki bełkot), a już kilka lat te filmy oglądam... :D
Na początku postanowiłem ogarnąć podstawy z zakupionego kursu: tj. zakres słówek i formułowanie podstawowych zdań. Nie skupiałem się za mocno na ćwiczeniu typowo gramatyki, jak to mają w zwyczaju robić na językach w szkole, raczej starałem się zapamiętać poprzez czytanie takie reguły jak szyk zdania, odmiany itp.
Mam też w planach czytanie prostych lektur językowych, co myślę, że jestem już w stanie zrobić.
Natomiast potrzebuję też poćwiczyć gramatykę, a w szczególności chodzi mi o odmiany rodzajników przez przypadki. Samo zapamiętanie tabelki będzie nieskuteczne, trochę zapamiętałem z czytanych zdań, ale jednak poćwiczyć też by wypadało. I tu pytanie czy znacie jakieś internetowe kursy żeby poćwiczyć sobie wstawianie tych rodzajników w odpowiednich formach ?
Kolejne moje pytanie dotyczy samego kursu.
Jestem generalnie sceptycznie nastawiony do nauki takich absolutnych podstaw na kursach, bo powtarzanie przez rok w kółko zdań typu "Ja nie mieszkam tu, a mieszkam tam, a ty masz na imię tak a nie tak" jest bez sensu. Wolę takie podstawy samemu ogarnąć i jak już kurs to od czegoś powyżej A1.
Ale czy w ogóle jakiś system nauczania polecacie jeśli chodzi o kursy ?
Od jakiego poziomu można zacząć próby oglądania filmów ?
  • Posty:1
  • Rejestracja: 30 Paź 2020, 10:47

  • Post » 11 Gru 2020, 13:03


    Ja uczyłem się niemieckiego 3 lata w gimnazjum i potem totalnie zarzuciłem temat, nic pamiętam. Od jakiegoś czasu próbuję wrócić.
  • Posty:18
  • Rejestracja: 17 Sty 2019, 16:52


  • Wróć do Nauka jÄ™zyka

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

    cron
     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja