Obecny czas: 19 Kwi 2024, 19:23

Nauka niemieckiego przez skype'a

Inne

Post » 19 Lis 2014, 22:51


Dziękuję za Twój wpis, Asgard. Cieszę się, że nie jestem jedynym pozytywnym szaleńcem językowym na forum. :D Co do punktu 4. - ja bazuję przede wszystkim
na własnych materiałach, zwłaszcza jeśli chodzi o gramatykę, która nie
zawsze jasno jest wyjaśniona w podręcznikach, skąd bierze się niesłuszna
samoocena ucznia, że jest "głąbem językowym". Uff, to tyle na dziś. ;)
http://zalewskitomasz.pl
Awatar użytkownika

  • Posty:101
  • Rejestracja: 02 Paź 2014, 23:20
  • Miejscowość: Monachium

  • Post » 19 Lis 2014, 23:45


    Manchmal bilde ich mir ein, ein klein wenig Polnisch zu können. Asgard macht solche Einbildungen immer wieder nachhaltig zunichte... ;-) Ich verstehe nicht:

    Asgard napisał(a):rzygowin
    mordoksiążka
    ćwierczak

    Der Rest gefällt mir inhaltlich und sprachlich…
    Es kommt immer auf den Kontext an.
    Awatar użytkownika

  • Posty:6925
  • Rejestracja: 12 Wrz 2010, 11:48
  • Miejscowość: FFM

  • Asgard ...

    Post » 20 Lis 2014, 00:13


    Es ist alles ein sehr, sehr umgangsprachliches Zeug bzw. meine eigenen Wortspielereien:

    rzygowiny → die Kotze, das Erbrochene (dialektal; meine Großeltern nannten es manchmal so oder einfach als "rzygi" bezeichnet; hochpolnisch "wymiociny")

    Es steht sogar in dem größten Wörterbuch von PWN (2010):

    Kotze

    Kotze /ˈkɔtsə/ ż (‐, tylko lp) pot. rzygowiny lm posp.
    • die Kotze kriegen pot. odczuwać obrzydzenie a. wstręt


    mordoksiążka → dies habe ich vom umgangsprachlichen "twarzoksiążka" abgeleitet (= Facebook)

    ćwierczak → meine eigene Konstruktion (= Twitter); abgeleitet von "ćwierkać" (= tschilpen)
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • Post » 20 Lis 2014, 00:21


    Danke. Mir gefallen Wortspielereien in jeder Sprache. Sie beleben ungemein den Wortschatz — wenn man sie versteht. Ich bin nun doch schon zu weit draußen aus dem Tagesgeschäft in Polen, diese wunderbaren Neuschöpfungen kriege ich nicht mehr mit. Schade eigentlich.
    Es kommt immer auf den Kontext an.
    Awatar użytkownika

  • Posty:6925
  • Rejestracja: 12 Wrz 2010, 11:48
  • Miejscowość: FFM

  • Post » 03 Gru 2014, 23:17


    Dobry nauczyciel to absolutny wariat-pasjonat, dla którego praca to hobby, radość i przyjemność, bo pracuje dla idei, a nie dla "smalcu" (wbrew wszystkim piewcom ultrakapitalizmu i tym podobnych rzygowin).


    Dobrze powiedziane, napisane Asgard. To zorientowanie szkół językowych na "smalec" powoduje, że uczący się dochodzi do wniosku, że traci czas i pieniądze. Pogoń za kasą powoduje, że lektorzy sami sobie niszczą rynek pracy.

    Poniżej kolejny, podobny tekst. Jak możemy zobaczyć, problem istnieje i dość sporo osób podziela opinie, że kurs w szkole językowej nie zawsze jest dobrym pomysłem.

    http://woofla.pl/o-szkolach-jezykowych/
  • Posty:32
  • Rejestracja: 04 Paź 2013, 17:17

  • braft ...

    Post » 04 Gru 2014, 11:35


    Ja próbowałem. Jeśli ktoś lubi ten sposób komunikacji, to szczerze polecam.
  • Posty:1
  • Rejestracja: 04 Gru 2014, 11:21

  • Post » 18 Gru 2014, 21:56


    Ja osobiście nie widzę dużej różnicy między nauką przez skype i w realu. Albo się tę formę lubi, albo nie. Udzielam lekcji niemieckiego przez skype od 2004 r. Sama uczyłam się też tak angielskiego. Jedyną różnicą wartą podkreślenia jest dla mnie, że uczniowie przez skype są bardziej skoncentrowani na lekcji, tzn. że nauczyciel ma mniejszy margines błędu (a nie oszukujmy się, wielu nauczycieli popełnia błędy...) i trudniej jest rozluźnić lekcję, jeżeli się widzi tylko twarz nauczyciela czy jego popiersie (komunikacja niewerbalna jest bardzo ważna). Stąd też paru uczniów mi powiedziało, że tak jak na lekcjach ze mną czuli się świetnie, tak mieli problemy z przyzwyczajeniem się do mnie przez skype, bo mieli wrażenie, że jestem z czegoś tam niezadowolona. A ja po prostu wsłuchiwałam się skoncentrowana w ich odpowiedzi. W realu uczeń nie patrzy tylko na twarz, ale widzi całą postać, jest więc łatwiej. Miałam uczniów, którzy przychodzili do mnie w realu i zmeinali na lekcje przez skype, jak i odwrotnie, zaczynali przez skype i zmieniali na lekcje w realu. Wyżej wymieniony powód, to w gruncie rzeczy jedyny punkt warty podkreślenia. Reszta zależy od chemii między nauczycielem i uczniem, od motywacji ucznia i motywacji nauczyciela.

    PS. Z tą pasją to byłabym ostrożna. Wcale nie uważam, że trzeba się pasjonować przedmiotem, by go dobrze nauczać. Wielu pasjonatów jest strasznie skoncentrowanych na sobie. Trzeba dobrze znać przedmiot, którego się naucza, to oczywiste, inaczej człowiek jest sfrustrowany. Dużo ważniejszym i wg. mnie najważniejszym punktem jest jednakże empatia. Taka nić porozumienia między nauczycielem i uczniem pozwalająca nauczycielowi wyczuć nastrój i charakter ucznia. Tylko to pozwala na bycie elastycznym i naukę w sposób dostosowany do ucznia. A to motywuje.
    Zapraszam na mojego bloga http://odkryj-niemiecki.blogspot.de
    Naucz się niemieckiego na autentycznych tekstach.
    Awatar użytkownika

  • Posty:4
  • Rejestracja: 18 Gru 2014, 20:28
  • Miejscowość: Berlin

  • sandra ...

    Post » 19 Gru 2014, 11:35


    ja chętnie ;)
    Awatar użytkownika

  • Posty:14
  • Rejestracja: 07 Kwi 2014, 09:25

  • Post » 19 Gru 2014, 14:13


    No Magdalena dobra robota z tym blogiem :) Jak czesto wrzucasz nowe teksty ?
    Awatar użytkownika

  • Posty:8
  • Rejestracja: 17 Gru 2014, 21:59

  • only5 ...

    Post » 09 Sty 2015, 17:24


    Lekcje przez Skype to fajna sprawa, bo oszczedzasz czas i pieniądze na ewent. dojazdy, a dodatkowo nauka jest urozmaicana róznymi materialami multimedialnymi. Polecam też nauke w Internecie na różnego rodzaju stronach i platformach e-learningowych np. www.cjn-online.pl (multimedialna strona do nauki niemieckiego) albo róznego rodzaju filmiki na YouTube np. od Deustche Welle.
    pozdrawiam
  • Posty:6
  • Rejestracja: 09 Sty 2015, 17:03

  • PoprzedniaNastępna

    Wróć do Inne

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

    cron
     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja