Forum jÄ™zyka niemieckiego • Zobacz temat - Kontrastywna
Obecny czas: 29 Mar 2024, 02:21

Kontrastywna

Inne

Post » 27 Paź 2010, 14:23


Są jakieś ogólnodostępne rzeczy do gramatyki porównawczej (kontrastywnej) polsko-niemieckiej? Mam do porównania orzecznik w języku polskim i niemieckim bez podania żadnej jakiejkolwiek konkretnej literatury (cytuję wykładowcę "sami sobie znajdziecie"). Do biblioteki się dopiero wybieram, ale może uniknę :) .
Bier auf Wein, lass es sein.
Awatar użytkownika

  • Posty:12
  • Rejestracja: 11 Paź 2010, 20:55
  • Miejscowość: WrocÅ‚aw

  • Asgard ...

    Post » 27 Paź 2010, 17:58


    najpopularniejsze, bo w każdej bibliotece, nawet szkolnej/osiedlowej, powinno być:

    "Zwięzła gramatyka języka niemieckiego" (Wanda Dewitzowa/Barbara Płaczkowska), PWN 1980 (z późniejszymi wznowieniami chyba jeszcze ok. 2000 roku) ISBN 83-01-02529-8.

    Jest to niby taka sobie szkolno-studencka gramatyczka, ale ostatnia część (str. 260-365) to "Najważniejsze różnice między językiem niemieckim a polskim" (to akurat Płaczkowska robiła); z moich obserwacji wynika, że kontrastywkę na naszych germanistykach robi się tylko zarysowo, więc to coś powinno moim zdaniem wystarczyć (ale w Wikipedii akurat o orzeczniku jest ciut więcej, więc możesz zrobić na bazie WikiPL/DE, a oficjalnie podać przypis do Płaczkowskiej bez wspominania o Wiki, żeby niektórych wykładków nie drażnić*)

    * nie takie żeśmy numery w Pułtusku robili (gospodarz domu Anioł; Alternatywy 4)

    :)
    ... The Eternal Validity of the Soul ...
    Awatar użytkownika

  • Posty:668
  • Rejestracja: 08 Paź 2010, 22:10

  • Post » 27 Paź 2010, 18:03


    Boże, jaki wstyd, ja to w domu mam na półce (za dwa złote od handlarza starymi książkami na dworcu kupione).

    Dzięki ogromne, nigdzie nie idę. Robię, jak każesz. Najwyżej będzie na Ciebie :) .
    Bier auf Wein, lass es sein.
    Awatar użytkownika

  • Posty:12
  • Rejestracja: 11 Paź 2010, 20:55
  • Miejscowość: WrocÅ‚aw


  • Wróć do Inne

    Kto jest na forum

    Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

    cron
     
    Powered by phpBB © phpBB Group. | Idol designed by Planetstyles.com
     Nawigacja